Oprogramowanie ransomware

Zagrożenia płynące z Internetu z dnia na dzień ewoluują, stwarzając tym samym coraz nowsze i ciekawsze pod względem negatywnego działania wirusy i oprogramowania. Jednym z takich zagrożeń jest złośliwe oprogramowanie ransomware, które jest coraz częściej wykorzystywane wobec przedsiębiorstw i osób prywatnych.

Co to takiego?

Oprogramowanie ransomware, nazywane także oprogramowaniem szantażującym odnosi się właśnie do prób szantażu i wyłudzeń, a jego pierwowzór powstał pod koniec lat 80-tych XX wieku. Najczęściej przedmiotem szantażu są dane firmowe lub te, posiadane przez osoby publiczne i przedsiębiorców. Ransomware polega na działaniu hakerów dążącym do zablokowania dostępu do danych poprzez ich odpowiednie zaszyfrowanie i zmuszeniu właściciela danych do uregulowania zapłaty za odblokowanie dostępu. Działanie takie może być przeprowadzone zdalnie, wystarczy, że serwer firmy będzie miał kontakt z zainfekowaną stroną internetową lub załącznikiem, a także można do tego wykorzystać luki w zabezpieczeniach Sieci. Najpopularniejsze ransomware’y to WannaCry, Cerber, Locky, czy Petya. Ich obecność na urządzeniu najłatwiej można rozpoznać po ograniczonym dostępie do systemu komputerowego lub blokadzie ekranu.

Jak się przed nim chronić?

Przede wszystkim należy posiadać zainstalowany na urządzeniach skuteczny program antywirusowy, który oprócz ochrony przed oprogramowaniem typu szantażującego, umożliwi jeszcze pozbycie się go z urządzenia. Warto jest także dbać oto, aby wszelkie oprogramowania i systemy na urządzeniu były zaktualizowane, wówczas ich odporność na ataki wzrasta, a infrastruktura Sieci odpowiednio zabezpieczona. Istotnym jest też tworzenie kopii zapasowych danych, które łatwiej będzie odzyskać w przypadku ataku. Urządzenia bazujące na jednej Sieci powinny posiadać wysoki stopień uwierzytelniania i wprowadzony system do zarządzania uprawnieniami dostępu. Na stopień ochrony systemu wpływa także świadomość personelu, która z niego korzysta, a więc każda osoba korzystająca z urządzeń powinna znać zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *